Grensaxar

Grensaxar

Kraftfulla grensaxar med låg vikt och optimal skärprestanda.
28 Resultat
Filter (3) keyboard_arrow_down
Filtrera efter Best Matches keyboard_arrow_down
Filtrera efter
  • Best Matches
  • Pertinence
  • Top Sellers
  • Price High to Low
  • Price Low To High
Användningsområde keyboard_arrow_down
Skärprincip keyboard_arrow_down
Bladens material keyboard_arrow_down
Artikelnr. 12010-20
Artikelnr. 12020-20
Artikelnr. 12021-20
Artikelnr. 12030-20
Artikelnr. 12031-20
Artikelnr. 12040-20
Artikelnr. 12041-20
Artikelnr. 12050-20
Artikelnr. 12051-20
UTGÅTT
Artikelnr. 8776-20
UTGÅTT
UTGÅTT
Artikelnr. 12002-20
UTGÅTT
Artikelnr. 12003-20
UTGÅTT
Artikelnr. 8774-20
UTGÅTT
Artikelnr. 12004-20
UTGÅTT
Artikelnr. 8770-20
UTGÅTT
Artikelnr. 12005-20

Låg vikt med hög skärkraft

A person using pruning shears to trim branches of a tree.

Ergonomiska och lätta

De är tillverkade i kvalitetsmaterial och har många innovativa funktioner som ger ett exakt klippresultat utan större ansträngning. Optimal drift, ergonomi och komfort i en stilren design ger ett säkert och exakt resultat i trädgården.

Gardena lopper cutting a tree branch in a garden setting.

Klassiska grensaxar med sidoskär - perfekta för färskt trä

Både blad och motblad slipas och tränger in i grenen samtidigt. De har ett "dragsnitt", vilket innebär enkel, exakt beskärning utan att lämna tryckmärken på träet. Grenar och kvistar kan kapas mycket nära stammen, vilket förhindrar att savflödet stoppas.

Gardena tree pruner cutting a branch in a lush garden setting.

Grensaxar med inbyggd transmission för kraftfull beskärning

Överskäret är smalare och vassare. Den breda mothållssekatören ger tryck och stöd för grenen för att motverka att den skadas eller att barken krossas. Med ett böjt huvud eller svängbart mothåll blir det enklare att klippa nära förgreningarna.

1/3

A person using a Gardena tree pruner to trim branches in a garden.

Snabb fakta

Tuff, praktisk och extremt lätt. Titta här.

Trädgårdstips

summer day in garden

Välj rätt beskärningsredskap

Maximal kraft, långvarig skärpa och komfort i varje moment. Med rätt verktyg i handen blir det både roligare och effektivare att arbeta i trädgården. Lär dig dessutom skillnaderna mellan sidoskär och mothållsskär för effektiv trädgårdsskötsel. Upptäck vilket redskap som passar bäst för dina behov.
klippa häckar

Bli en specialist på beskärning

Här är flera användbara tips för beskärning av olika buskar och häckar, för att du ska kunna bli ett proffs.
Cutting headges with the GARDENA AssistCut

Så vinterbeskär du fruktträd steg för steg

Vinterbeskärning stimulerar tillväxt och är avgörande för trädets blivande form, även när det gäller unga träd mellan 6 och 8 år. De bästa månaderna för vinterbeskärning är januari och februari.

Vanliga frågor om grensaxar

Beroende på modell klarar en GARDENA grensax att klippa grenar upp till 50 mm i diameter. För mindre kvistar upp till 24 mm räcker en vanlig sekatör.

En teleskopisk grensax används när du behöver nå grenar högre upp i trädkronan utan stege, eller när du behöver extra hävstångskraft för riktigt hårda och grova grenar.

En integrerad kuggväxel eller flerstegsmekanism ökar klippkraften i varje snitt. Det innebär att du behöver använda betydligt mindre handkraft för att klippa igenom tjocka grenar.

Laddar...
Vi är nästan klara, bara några sekunder till.