Grävredskap

Grävredskap

GARDENA sätter nya standarder för ergonomi, funktioner och design med praktiska grävredskap.
15 Resultat
Filtrera efter Best Matches keyboard_arrow_down
Filtrera efter
  • Best Matches
  • Pertinence
  • Top Sellers
  • Price High to Low
  • Price Low To High
Artikelnr. 17010-20
Artikelnr. 17011-20
Artikelnr. 17012-20
Artikelnr. 17013-20
Artikelnr. 17050-20
Artikelnr. 17051-20
Artikelnr. 17052-20
Artikelnr. 17053-20
Artikelnr. 17054-20
UTGÅTT
UTGÅTT
UTGÅTT
Artikelnr. 3501-20

GARDENA sätter nya standarder för grävredskap

Four Gardena gardening tools, including shovels and a fork, standing upright in a garden.

ErgoLine - ergonomiskt

Med ett extra brett och ovalt D-format handtag samt ett långt plastöverdrag garanteras ett ergonomiskt arbete.

A wheelbarrow filled with soil and three gardening tools in a garden setting.

NatureLine - Bekvämt trähandtag

NatureLine imponerar med ett FSC®-certifierat D-handtag i askträ.

A person using a Gardena garden tool in a lush garden setting.

Brett D-handtag

Det extra breda och ergonomiskt D-formade handtaget kan hållas med båda händerna, för extra kraft och högre komfort.

A person using a shovel to dig soil in a garden.

Extra stort fotstöd

Det extra breda fotstödet med en speciell profil gör att du kan trycka ner spaden kraftigt i marken och minskar risken för skador på grund av oavsiktlig glidning.

A person holding a shovel with soil, standing in a garden setting.

Vasst spadblad

Det vassa bladet garanterar en enkel bearbetning av marken.

A person working in a garden, digging soil with a spade.

Gör jorden redo för en ny säsong

Efter vintern kan det vara dags att luckra och bearbeta jorden. GARDENA combisystem består av robusta redskap som kan kombineras med kompatibla skaft och användas för många olika arbeten i trädgården.

1/6

Trädgårdstips

underbar trädgård

Trädgårdsplanering för nybörjare - en snabbguide

Många drömmer om en vacker, frodig och grön trädgård men vägen dit kan kännas knepig om man inte vet hur man ska börja.
using own fertilizer

Gör ditt eget gödningsmedel

If you want an abundance of colourful flowers or a bumper crop of home-grown vegetables in your garden, fertilizer is a must. Here are some useful tips to make your own.
jord

Problem med vit krukjord

Vit krukjord är något som praktiskt taget varje odlare har stött på någon gång. I början är jorden välskött och brun, men sedan kan den utveckla ett vitt lager ovanpå. Men bara lugn, den vita avlagringen är inte nödvändigtvis mögel som många först tror.

Vanliga frågor om grävredskap

En spade har ett vasst, lätt böjt blad i härdat stål som är utformat för att skära igenom rötter, vända jord och gräva hål. En skyffel har ett plattare och bredare blad med upphöjda kanter för att enkelt skopa upp och flytta lösa material som jord, grus, sand eller kompost.

En bred, profilerad trampyta (fotstöd) gör att du tryggt kan lägga hela din kroppsvikt på spaden för att trycka ner bladet i hård mark utan att halka. Det sparar kraft och skyddar skosulorna mot slitage.

Välj GARDENA ErgoLine om du vill ha ett ovalt, plastöverdraget skaft med ett extra brett tvåhandsgrepp för maximal ergonomi. Välj GARDENA GroundLine om du föredrar ett klassiskt trähandtag i FSC®-certifierad ask.

Laddar...
Vi är nästan klara, bara några sekunder till.